چاپ شال و روسری

چاپ شال و روسری در چه اندازه ای انجام می شود؟

چاپ-شال-و-روسری-در-چه-اندازه-ای-انجام-می-شود

چاپ شال و روسری در طرح ها و روش های مختلفی صورت می گیرد. شال و روسری به عنوان بخش اصلی پوشش زنان ایرانی از جنس های متنوع و با قیمت های مختلفی تولید و به بازار عرضه می گردد. چاپ سیلک، خیس، قالبی، مستقیم، ترانسفر و روش دیجیتال روش های چاپ شال و چاپ روسری و نیز چاپ روی لباس هستند.

چاپ دیجیتال رایج ترین و جدیدترین نوع چاپ روی پارچه و چاپ روی مخمل است که به روش سابلیمیشن انجام می گیرد با این چاپ به غیر از روسری و شال برخی تولیدکنندگان به چاپ روی تیشرت نیز مشغول هستند و از سوی دیگر برخی از افراد به دنبال خرید تیشرت خام می گردند تا طرح مورد نظر خود را چاپ کنند. به دلایل مختلف مانند نازک بودن پارچه های شال و روسری نمی توان از روش مستقیم جهت چاپ بر روی آن ها استفاده کرد.

 برای نمونه جهت چاپ طرح آماده روسری دیجیتال بر روی شال یا روسری: ابتدا طرح را بر روی کاغذ سابلیمیشن پرینت می گیرند سپس توسط دستگاه کلندر آن را بر روی پارچه انتقال می دهند.  شال و روسری در قواره های مختلفی تولید و به بازار عرصه می گردند. در ادامه انواع جنس های شال و روسری را  با قواره های موجود در بازار معرفی می کنیم؛

چاپ شال و روسری نخی

شال و روسری نخی بیشتر در فصل گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که این جنس شال و روسری ها مناسب فصل گرما می باشند. شال و روسری های نخی بسیار نازک و سبک بوده و زیر مجموعه پارچه های پنبه ای است که در صنعت چاپ پارچه استفاده میشود. مدل نخی در رنگ های متفاوت و طرح های زیبا تولید می شود. از جمله ویژگی های شال و روسری نخی عبارت اند از:

 • گردش هوای مناسب دارند
 • اصلا سر نمی خورند
 • میزان چروک شدن در آن ها متوسط می باشد.
 • جهت ست کردن با انواع لباس ها مناسب می باشد.

چاپ شال و روسری پشمی

 شال و روسری پشمی  هم مانند پارچه های نخی است. این دسته از شال و روسری هم زیر مجموعه الیاف پنبه ای می باشد. شال و روسری پشمی به نسبت نخی ها ضخامت بیشتری دارد  و به دلیل ضخامتی که دارد برای فصول سرد سال مناسب می باشد. از جمله ویژگی های این نوع شال و روسری عبارت است از:

 • گرما را در خود محبوس می سازد
 • مناسب ست کردن با لباس های زمستانی می باشد.
 • مناسب استفاده بر روی مقنعه در فصل زمستان می باشد.
 • به ندرت چروک می شود. از قرار دادن مستقیم اتو بر روی آن خودداری کنید و در زمان اتو یک پارچه بر روی آن قرار دهید.

چاپ شال و روسری حریر

 حریر در طرح ها و نقش های متنوعی انجام می گیرد. حریر یک نوع پارچه نازک و بسیار سبک می باشد. این نوع پارچه در طیف های رنگی ملایم و کمرنگ تا رنگ های شاد و زنده تولید می گردد. ویژگی های این نوع پارچه عبارت اند از:

 • به شدت سر می خورد.
 • مناسب مجالس و مهمانی ها می باشد.
 • مناسب ست کردن با لباس های مجلسی می باشد.

چاپ شال و روسری ساتن

 روسری ساتن که پارچه ای براق با پشت مات و نسبتا ضخیم می باشد بسیار تنوع پذیر است. ساتن دارای رنگ های زنده و گیرا می باشد. از نظر ظاهری شبیه به پارچه ابریشمی می باشد اما ضخیم تر از آن است. ویژگی های این پارچه عبارت است از:

 • مناسب مجالس و مهمانی ها می باشد.
 • می توان با انواع لباس ها ست کرد.
 • به دلیل صدای خش خشی که در گوش ایجاد می کند برای روزهای کاری و پر مشغله مناسب نیست.

چاپ شال و روسری ابریشم

 ابریشم بسیار لطیف، سبک، مقاوم و در عین حال گرانترین نوع پارچه می باشد. شال و روسری ابریشم بسیار مناسب جهت مجالس و مهمانی ها می باشد. از ویژگی های این نوع شال و روسری می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • بهترین گزینه جهت استفاده در مجالس و مهمانی ها می باشد.
 • قابل ست کردن با انواع لباس های چرمی، مجلسی و کار شده می باشد.

تاثیر رنگ در تولید شال و روسری

در طراحی شال و روسری علاوه بر جنس پارچه رنگ ها نیز بیشترین تاثیر را دارند. به دلیل اینکه شال و روسری برای بانوان تولید می شود باید از رنگ هایی استفاده گردد که در زیبایی شناسی بیشترین تاثیر و گیرایی را داشته باشند. برای نمونه به چند نکته مهم در طراحی شال و روسری اشاره می کنیم؛

 • سایه روشن های رنگ آبی: برخی از خانم ها به ترکیب هماهنگ شال و شلوار خود بسیار اهمیت می دهند، برای نمونه در فصل پاییز خانم ها بیشتر شلوار جین آبی می پوشند و اگر بخواهند با شال خود ست کنند ترجیح می دهند از رنگ های تیره و روشن آبی برای شال یا روسری خود استفاده کنند. این ترکیب باعث می شود جلوه زیبایی به لباس داده شود.
 • رنگ روشن: در ماه های گرم سال که خانم ها از رنگ های روشن استفاده می کنند علاقه زیادی به ست کردن شال یا روسری خود با کیف، کفش، مانتو و یا شلوار خود دارند. بهتر است که در تولید شال و روسری تابستانه دقت شود و از رنگ های روشن استفاده گردد.
 • قرمز تیره: این رنگ جذابیت زیادی برای خانم ها دارد و به شدت مورد استقبال خانم ها می باشد. این رنگ با رنگ مشکی ترکیب زیبایی می سازد. برای خانم هایی که دوست دارند از رنگ مشکی استفاده کنند این رنگ با مشکی ترکیب زیبایی خواهد داشت.
 • رنگ های شاد: برخی از خانم ها برای تنوع بخشیدن به رنگ هایی که استفاده می کنند، برای اینکه جلوه شادی داشته باشد از رنگ های شاد و متنوع استفاده می کنند. معمولا خانم ها ترجیح می دهند، برای تنوع بخشی بیشتر از سایر لباس های خود از شال و روسری های با رنگ های شاد و متنوع استفاده کنند.
 • رنگ های مکمل: یکی از روش های زیبایی بخشی استفاده از رنگ های مکمل می باشد. ترکیب برخی از رنگ ها جلوه بسیار زیبایی داشته و به فرد جذابیت دو چندان می بخشد، برای مثال ترکیب رنگ قرمز و مشکی در کنار یکدیگر هم مناسب تمامی فصول سال است و هم بسیار ترکیب زیبا و شیکی می باشد.

قواره های متداول شال و روسری

چاپ شال و روسری در قواره های مختلف و برای سنین مختلف انجام می گیرد. به ترتیب روسری های مناسب سنین و قواره های مختلف شال و روسری را بیان می کنیم:

چاپ روسری سایز 70

این سایز روسری ها برای دخترهای در محدوده سنی 3 الی 15 سال مناسب می باشد.

شال و روسری سایز90

 این نوع روسری مناسب دختران نوجوان می باشد. سایز این روسری مابین کوچک و بزرگ است. به این دلیل مناسب دختران نوجوان است؛ چون دختران در سن نوجوانی نمی توانند از روسری های کوچک مخصوص دختر بچه ها یا روسری های بزرگ مخصوص بزرگسالان استفاده کنند.

 روسری سایز 100

 این نوع روسری به دلیل اینکه امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد کمتر هم تولید می گردد. این روسری مناسب اشخاصی است که از گیره استفاده می کنند.  

شال و روسری سایز 110

این نوع روسری قابل گره زدن است اما قابلیت پوشش دهی برای گردن را ندارد.

 روسری سایز 120

استانداردترین سایز شال و روسری می باشد. معمولا اکثر شال و روسری ها در این سایز تولید می شوند.

 روسری سایز 140

این سایز از  روسری به گونه ای است که می توان آن را با مدل های مختلف و گره های لاکچری گره زد.

شال یک پارچه مستطیل شکل است که در اندازه های مختلفی تولید می گردد. معمول ترین اندازه های شال 70*180، 180*180، 70*160، 90*200 و 100*280 می باشد.

خلق طرح های جدید

چاپ شال و روسری هر روزه دچار تحول می شود. متاسفانه در کشور ما به دلایلی مانند نبود امنیت شغلی و عدم شناخت بازار هدف تولید کنندگان مجبور می شوند طرح های پر طرفدار را کپی کنند. کپی برداری به دلیل یکسان بودن قیمت سبب کاهش حاشیه سود حاصل در این عرصه می شود. کشور ایران پر از طرح، رنگ و نقش و نگار است. با ذهن خلاقی که یک ایرانی دارد انتظار می رود که طرح های نو خلق کند و روند کپی برداری را به صورت کامل تغییر دهد. راه رسیدن به طرح های نوین و زیبا استفاده از افراد متخصص در این زمینه است. ذهن های خلاق باید با استانداردهای طراحی و زیباشناسی آشنایی کامل داشته باشند. یکی از اساسی ترین موارد در خلق یک طرح نوین آشنایی با متدهای جدید چاپ  در دنیاست.

نکاتی که در زمان شستن شال و روسری الزامی می باشد

شال و روسری در لیبل های مختلفی تولید می شود. هر لیبل اطلاعات مفیدی از قبیل: دمای آب و مواد شوینده ای که نیاز است جهت شست و شو مصرف شود در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. نکاتی که جهت شست و شوی شال و روسری باید رعایت گردد عبارت است از:

 • جهت شست و شوی شال و روسری به جای ماشین لباس شویی از آب ولرم و مقداری شامپو یا مایع ظرف شویی استفاده کنید.
 • جهت از بین بردن لکه مقداری شامو را بر روی لکه بریزید و با انگشت روی آن پخش کنید، 15 دقیقه صیر کنید و سپس آن را بشویید.
 • از آویزان کردن شال و روسری پشمی و سنگین خودداری کنید. آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. جهت تسریع در خشک شدن می توانید از دو حوله در زیر و روی شال و روسری استفاده کنید.
 • جهت اتو کردن یک پارچه ترجیحا سفید را بر روی شال و روسری خود قرار دهید. یادتان باشد شال و روسری خود را از پشت اتو کنید. جهت اتو کردن شال و روسری ابریشمی آن را کمی نمدار کنید.
 • در زمان تغییر فصل شال و روسری خود را تا کرده و بین آن ها کاغذ سفید قرار دهید و در محلی بدون رطوبت نگهداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط