چاپ شال و روسری

کاغذ سابلیمیشن چیست ، بهترین آن چه ویژگیهایی دارند

کاغذ سابلیمیشن چیست

کاغذ سابلیمیشن مهم‌ترین عنصر در چاپ سابلیمیشن، چاپ روی مخمل و چاپ تی شرت است. چاپ سابلیمیشن (Sublimation) یکی از روش‌های چاپ پارچه است که کاربردهای بسیاری دارد. چاپ روسری، شال و انواع پارچه‌ها با فرایند چاپ سابلیمیشن امکان‌پذیر است.

کاغذ و جوهر سابلیمیشن باکیفیت، درنهایت می‌توانند یک چاپ عالی را به ما بدهند چاپی که به راحتی بر روی تیشرت خام نقش می بندد. در طراحی شال و روسری استفاده از تکنیک سابلیمیشن بسیار پرکاربرد است؛ زیرا سابلیمیشن از انواع چاپ‌های حرارتی است که کیفیت طراحی منتقل‌شده روی پارچه را به‌خوبی حفظ می‌کند و صنعت چاپ روی لباس به واسطه همین کیفیت خوب تنوع زیادی دارد.

برند روسری سیمارو یکی از بهترین برندها در حوزۀ تولید و چاپ انواع روسری و شال است. اگر برای خرید روسری سیمارو رفته باشید، حتماً کیفیت محصولات سیمارو را دیده‌اید. بهترین تکنیک‌های چاپ پارچه می‌توانند بهترین محصولات را به وجود بیاورند.

ازآنجاکه چاپ سابلیمیشن یکی از روش‌های عالی برای چاپ پارچه به‌ویژه چاپ شال و روسری است، در این مطلب قصد داریم به چاپ سابلیمیشن، انواع کاغذهای سابلیمیشن، ویژگی‌های آن و به‌طورکلی هر آنچه به این تکنیک برای چاپ پارچه مربوط است، بپردازیم.

کاغذ سابلیمیشن چیست

تفاوت جوهر سابلیمیشن

در چاپ پارچه، به کاغذی نیاز داریم تا طرح موردنظر را روی پارچه منتقل کند تا عمل چاپ انجام شود. در روش چاپ سابلیمیشن، از کاغذ مخصوصی به نام کاغذ سابلیمیشن استفاده می‌شود. به کاغذهای سابلیمیشن، کاغذ ترانسفر هم گفته می‌شود. کاغذ ترانسفر اگرچه اصطلاحی رایج است اما چندان تخصصی نیست. این کاغذ ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که می‌توان به کمک آن یک چاپ باکیفیت و درجه‌یک روی پارچه داشت.

واژۀ Sublimation در انگلیسی به معنای تصعید است. تصعید عملی است که طی آن ماده‌ای جامد به‌طور مستقیم به گاز تبدیل می‌شود. در چاپ سابلیمیشن، عمل تصعید یا سابلیمیشن تبدیل جوهر (مادۀ جامد) به بخاری است که به خورد بافت پارچه می‌‌رود و طرح موردنظر را به پارچه منتقل می‌کند. به همین خاطر به این تکنیک چاپ، سابلیمیشن می‌گویند.

برای اینکه متوجه چگونگی تکنیک سابلیمیشن شویم، لازم است یک قدم به عقب برویم و از ساختار کاغذهای سابلیمیشن و فرایند پرینت طرح روی این کاغذها اطلاعاتی به دست آوریم.

ساختار کاغذ سابلیمیشن چیست؟

کاغذهای سابلیمیشن نقش یک حمل‌کننده را دارند. طرح موردنظر برای چاپ روی پارچه، با جوهر به بافت پارچه منتقل می‌شود؛ اما این جوهر مانند رنگ نیست که بتوان با قلم‌مو روی پارچه کشید و چاپ پارچه هم تکنیک نقاشی نیست که برای انجام آن از جوهر چاپ استفاده کنیم.

پس جوهر و طراحی مدنظر ما برای انتقال روی سطح پارچه به یک حمل‌کننده نیاز دارند. نقش این حمل‌کننده را در چاپ سابلیمیشن همین کاغذ ایفا می‌کند. چاپ سابلیمیشن یکی از انواع چاپ‌های حرارتی است؛ یعنی طرح جوهری ما با کمک گرمای زیادی که گاه به دویست درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد، روی تاروپود پارچه منتقل می‌شود.

به همین خاطر کاغذهای سابلیمیشن باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند تا در این دمای زیاد بتوانند به‌خوبی جوهر را به پارچه منتقل کنند. ساختار کاغذ سابلیمیشن از مواد زیر تشکیل شده است:

ساختار کاغذ سابلیمیشن
  • خمیر چوب نرم که مادۀ اصلی است.
  • به نسبت موردنیاز خمیر چوب سخت تا مقاومت کاغذ افزایش یابد.
  • لایۀ پرکننده به نسبت مناسب تا از نفوذ جوهر به بافت کاغذ و خم شدن و لوله شدن آن هنگام چاپ جلوگیری کند.
  • لایۀ نسوز تا کاغذ در گرمای زیاد هنگام انتقال طرح، مقاومت لازم را داشته باشد.

اکنون‌که ساختار کاغذهای سابلیمیشن را فهمیدید، بهتر می‌توانید متوجه شوید چاپ سابلیمیشن چگونه انجام می‌شود.

تکنیک چاپ سابلیمیشن با استفاده از کاغذ سابلیمیشن

برای داشتن یک چاپ پارچۀ سابلیمیشن خوب به دستگاه چاپ سابلیمیشن، دستگاه پرس حرارتی پارچه، پرینتر و جوهر سابلیمیشن، کاغذهای سابلیمیشن مناسب و پارچۀ خام مناسب برای چاپ سابلیمیشن احتیاج است. هرکدام از این موارد، توضیح مفصلی دارد. ما در این مطلب تنها به بررسی کاغذ مناسب چاپ سابلیمیشن و انواع آن می‌پردازیم.

جوهر ، پرینتر و پرس حرارتی سابلیمیشن

کاغذهای سابلیمیشن در صنعت چاپ کاربردهای بسیاری دارند و تنها به چاپ روی پارچه محدود نمی‌شوند. روی سطوحی که قابلیت کوتینگ شدن دارند و می‌توانند دمای تا دویست درجه را تحمل کنند، می‌توان از تکنیک سابلیمیشن و کاغذهای سابلیمیشن برای چاپ استفاده کرد؛ مانند سطوح سرامیکی، پارچه‌هایی با الیاف پلیمری، چوب و… .

گفتیم که کاغذهای سابلیمیشن درواقع حمل‌کنندۀ جوهر طرح هستند تا روی سطح موردنظر منتقل شوند. به همین خاطر تفاوت‌های کاغذ ترانسفر سابلیمیشن با انواع دیگر کاغذ در این است که قابلیت نفوذپذیری کمتری نسبت به دیگر کاغذها دارند؛ یعنی اگر شما بخواهید با کاغذ معمولی سابلیمیشن انجام دهید، چون جوهر بیشتر به درون کاغذ معمولی نفوذ می‌کند، درنهایت طرح شما به‌خوبی به سطح موردنظر منتقل نمی‌شود و چاپ باکیفیتی نخواهید داشت!

دستگاه ریوایندر

 دستگاه ریوایندر جامبو رول های بزرگ کاغذ سابلیمیشن را به رول های کوچک تقسیم می کند که در چابگرهای مخصوص قرار بگیرد. 

ویژگی کاغذهای سابلیمیشن

ویژگی کاغذهای سابلیمیشن باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانند از نفوذ جوهر به درون کاغذ جلوگیری کنند، برای طراحی شال و روسری به‌خوبی طرح را منتقل کنند، هنگام انتقال طرح چروک، لک، لول و… نشوند تا در پایان یک چاپ پارچۀ عالی و نهایت کیفیت را داشته باشیم.

کاغذ رول سابلیمیشن

کیفیت کاغذ سابلیمیشن و ثبات و پایداری آن را شاید بتوان مهم‌ترین عامل در فرایند چاپ سابلیمیشن دانست. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای کاهش هزینه و افزایش سود، هرگز به کاغذهایی با کیفیت پایین روی نیاورید.در ادامه ویژگی‌هایی را بررسی می‌کنیم که کاغذهای سابلیمیشن درجه‌یک باید داشته باشند.

مقاومت کاغذ سابلیمیشن

گفتیم که چاپ سابلیمیشن از انواع چاپ‌های حرارتی است. به همین خاطر کاغذ آن باید در برابر دمای بالا مقاومت خوبی داشته باشد. مقاومت کاغذهای سابلیمیشن به‌گونه‌ای است که دمای تا دویست درجۀ سانتی‌گراد را تحمل می‌کند.

ضخامت کاغذ سابلیمیشن

جوهر سابلیمیشن بر پایۀ آب است. به همین خاطر ضخامت کاغذ سابلیمیشن باید به‌گونه‌ای باشد که در برابر خیس شدن مقاومت کند و در حین فرایند چاپ پاره نشود.

سرعت انتقال و تأثیر آن در کیفیت کاغذ سابلیمیشن

سرعت انتقال و تأثیر آن در کیفیت کاغذ سابلیمیشن و در حین فرایند چاپ بسیار مهم است. ضخامت کاغذ، کیفیت مادۀ کوتینگ، ضخامت لایۀ کوتینگ و کیفیت جوهر سابلیمیشن عواملی هستند که در سرعت انتقال طرح به پارچه مؤثرند.

سرعت خشک شدن

سرعت خشک شدن مناسب، دیگر ویژگی کاغذهای سابلیمیشن مرغوب است. خشک شدن سریع قابلیتی است که به چاپ با سرعت بالاتر و استفادۀ راحت و باکیفیت از طراحی شال و روسری یا هر پارچۀ دیگری برای مصرف‌کننده، منجر می‌شود.

هرچه کاغذ سریع‌تر خشک شود، چاپگر سابلیمیشن سرعت بیشتری برای چاپ پیدا می‌کند. اگرچه که بسیاری از دستگاه‌ها یکی از انواع خشک‌کن (حرارتی، مادون قرمز، بادی و…) را دارند، اما این خشک‌کن‌ها ممکن است گاهی روی کیفیت چاپ تأثیر منفی بگذارند. به همین خاطر سریع خشک شدن کاغذ، یک پارامتر مهم در انتخاب نوع کاغذ ترانسفر برای سابلیمیشن است.

کوتینگ

کوتینگ (Coating) مادۀ شیمیایی خاصی است که برای یک چاپ سابلیمیشن باکیفیت حتماً باید استفاده شود. کاغذهای سابلیمیشن بدون استفاده از مادۀ کوتینگ، کاغذی معمولی هستند. مادۀ کوتینگ باعث می‌شود جوهر سابلیمیشن درون بافت کاغذ نفوذ نکند و رنگ‌ها و طرح، به‌خوبی و با شفافیت بالایی روی پارچه چاپ شود.

دلیل این کیفیت این است که پس از چاپ، حدود چهل درصد از جوهر روی کاغذ معمولی می‌ماند. وقتی بخش زیادی از جوهر به بافت کاغذ نفوذ کرده باشد و به پارچه منتقل نشود، کیفیت و وضوح چاپ بسیار پایین می‌آید.

اما کاغذ سابلمیشنی که به‌خوبی کوتینگ شده است، تنها حدود ده درصد از جوهر را جذب می‌کند و حدود نود درصد از رنگ و طرح مدنظر به پارچه منتقل می‌شود. این مسئله به‌خوبی کیفیت چاپ با کاغذ سابلیمیشن کوتینگ شده را نشان می‌دهد.

ماده کوتینگ در کاغذ سابلیمیشن

برای اینکه بفهمید کاغذ کوتینگ شده است یا خیر، می‌توانید انگشت خود را کمی نمدار کنید و به گوشه‌ای از کاغذ بزنید. اگر کاغذ کوتینگ شده باشد، یک طرف قسمت نمدار شدۀ کاغذ چسبناک است که نشان‌دهندۀ کوتینگ شدن آن است. از همان سمت چسبناک که کوتینگ شده است باید طرح را برای چاپ منتقل کرد.

تأثیر کوتینگ نامرغوب یا اندک

همیشه به یاد داشته باشید کوتینگ (Coating) کم یا غیر مرغوب = کیفیت پایین!

کوتینگ در کیفیت چاپ سابلیمیشن بسیار مهم و تأثیرگذار است. به همین دلیل استفاده از مادۀ کوتینگ نامرغوب یا کمتر از حد مجاز استفاده کردن از مادۀ کوتینگ، باعث می‌شود خروجی چاپ سابلیمیشن باکیفیتی نداشته باشیم.

وظیفۀ مادۀ کوتینگ این است که از نفوذ جوهر به بافت کاغذ تا حد امکان جلوگیری کند. همین مسئله هم باعث بالا رفتن کیفیت چاپ سابلیمیشن می‌شود.

اما تصور کنید کوتینگ نامرغوب باشد یا کم استفاده شود؛ در این صورت جوهر به درون کاغذ نفوذ می‌کند و هنگام حرارت دیدن برای چاپ پارچه، جوهر نمی‌تواند به‌خوبی به بافت پارچه نفوذ کند؛ درنتیجه کیفیت چاپ به‌شدت کاهش می‌یابد.

مشکلات کاغذ سابلیمیشن هنگام چاپ

کاغذهای سابلیمیشن هم مانند هر محصول دیگری درجه‌بندی کیفی متفاوتی دارند. استفاده از کاغذهای باکیفیت باعث می‌شود به‌ندرت دچار مشکل شوید؛ اما گاهی باوجود کاغذ خوب، باز هم مشکلاتی در حین چاپ پدید می‌آید.در این بخش برخی از مشکلاتی را بررسی می‌کنیم که ممکن است هنگام چاپ برای این کاغذ اتفاق بیفتد.

لکه و آلودگی های کاغذ

اگر از کاغذهای سابلیمیشن مرغوب استفاده کنید، به طرز قابل‌توجهی نگرانی بابت لکه و آلودگی‌های سطح کاغذ را کاهش می‌دهید. وجود لکه و آلودگی‌های کاغذ، در فرایند چاپ نتایج وحشتناکی را به وجود می‌آورد. اغلب کاغذهای سابلیمیشن چینی این مشکل را دارند و در صورت استفاده از کاغذهای مرغوب مشکل آلودگی حل می‌شود؛ اما ممکن است لکه و آلودگی‌های کاغذ در مرحلۀ کوتینگ پیش بیاید که با دقت در کوتینگ، این نگرانی هم برطرف خواهد شد.

خم شدن و لول شدن کاغذ

اگر از کاغذهای سابلیمیشن مرغوب استفاده کنید، به طرز قابل‌توجهی نگرانی بابت لکه و آلودگی‌های سطح کاغذ را کاهش می‌دهید. وجود لکه و آلودگی‌های کاغذ، در فرایند چاپ نتایج وحشتناکی را به وجود می‌آورد. اغلب کاغذهای سابلیمیشن چینی این مشکل را دارند و در صورت استفاده از کاغذهای مرغوب مشکل آلودگی حل می‌شود؛ اما ممکن است لکه و آلودگی‌های کاغذ در مرحلۀ کوتینگ پیش بیاید که با دقت در کوتینگ، این نگرانی هم برطرف خواهد شد.

خم شدن و لول شدن کاغذ

خمیدگی و چین‌خوردگی روی کاغذ سابلیمیشن درنهایت بر کیفیت نهایی طراحی تأثیر منفی می‌گذارد یا نازل‌های هد دستگاه را دچار آسیب می‌کند. کاغذهای سابلیمیشن باکیفیت به دلیل استفاده از مواد مرغوب، معمولاً به‌خودی‌خود دچار خمیدگی و لول شدن نمی‌شوند؛ اما ممکن است این مشکل هنگام رول کردن در دستگاه‌های طاقه پیچ اتفاق بیفتد.

گاهی هم خم شدن و لول شدن کاغذ به خاطر نامرغوب بودن لایۀ کوتینگ است. برخی شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌ها به ترکیبات مادۀ کوتینگ پودرهای معدنی بی‌کیفیت می‌افزایند. این مسئله باعث چین‌خوردگی کاغذ، سنباده‌ای شدن سطح کاغذ و شکست آسان کاغذ ترانسفر سابلیمیشن می‌شود.

چین و چروک

اگر مرحلۀ کوتینگ به‌خوبی انجام نشود یا از مواد نامرغوب برای کوتینگ استفاده شود، کاغذ دچار چین و چروک می‌شود. چین و چروک کاغذ سابلیمیشن پیامدهای بدی برای کیفیت چاپ دارد. برای مثال:

  • هد چاپگر به لبه‌ها گیر می‌کند و عملکرد دستگاه را دچار اخلال می‌کند.
  • عملکرد رول جمع کن دچار مشکل می‌شود؛ لبه‌ها به‌خوبی جمع نمی‌شوند یا شل جمع می‌شوند.
  • چروک کاغذ، در هنگام حرارت دیدن زیر دستگاه پرس، نتیجۀ نهایی چاپ را خراب می‌کند.
  • ممکن است به دلیل انبساط و سرخوردن هنگام حرارت دیدن، صفحۀ پرس دچار مشکل شود.

در این بخش به معرفی انواع کاغذهای ترانسفر سابلیمیشنی می‌پردازیم که در ایران بیشتر استفاده می‌شوند. این کاغذ در اندازه‌های گوناگون عرضه می‌شود. کاغذ سابلیمیشن رول، کاغذ سابلیمیشن A3 و کاغذ سابلیمیشن A4 ازجمله ابعاد عرضه‌شده در بازار هستند. رول‌های سابلیمیشن هم اندازه‌های گوناگونی از شصت سانتی‌متر تا دو متر دارند.

کاغذ سابلیمیشن کره ای

کاغذ سابلیمیشن هانسول یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین کاغذهای سابلیمیشن موجود در ایران است. شرکت هانسول یک شرکت کره‌ای است. این شرکت که درواقع یکی از شرکت‌های زیرمجموعۀ سامسونگ است، تولیدکننده و عرضه‌کنندۀ انواع کاغذ برای بازارها و صنایع گوناگون است.

کاغذ هانسول که در ایران به کاغذ سابلیمیشن کره‌ای هم معروف است، در انواع گرماژ، عرض، کوتینگ و… تولید می‌شود. این کاغذها هرکدام کاربردهای گوناگونی دارند و برای خرید آن‌ها باید به نوع چاپی که مدنظرتان است، دقت کنید تا مناسب‌ترین کاغذ را خریداری کنید.

کاغذ سابلیمیشن چینی فول کوتینگ

شاید بسیاری از کسب‌‌وکارها به‌ویژه کسب‌وکارهایی که به‌تازگی فعالیت چاپ سابلیمیشن خود را آغاز کرده‌اند، نتوانند از پس خرید ترانسفر سابلیمیشن درجه‌یکی مانند کاغذ هانسول بربیایند. از همین جهت، برای بسیاری از افراد خرید کاغذ سابلیمیشن چینی فول کوتینگ به‌صرفه‌تر است.

اگرچه کیفیت و مرغوبیت کاغذ چینی به‌پای دیگر انواع کاغذ نمی‌رسد اما در نوع خود از کیفیت خوبی برخوردار است. کاغذهای سابلیمیشن چینی به‌ویژه برای تازه‌کارها مقرون‌به‌صرفه هستند؛ اما در میان اجناس چینی انواع تقلبی یا درجه چندم و بی‌کیفیت هم فراوان است.

اگر قصد خرید کاغذهای سابلیمیشن چینی را دارید، حتماً از مراکز معتبر جنس چینی درجه‌یک را بخواهید تا بتوانید کار باکیفیتی ارائه کنید.

کاغذ سابلیمیشن یونیک

کاغذ سابلیمیشن یونیک محصول کشور تایوان است. این کاغذ هم ازجمله کاغذهای خوبی است که در بازار چاپ سابلیمیشن ایران استفاده می‌شود.

در اغلب شهرها به‌ویژه شهرهای بزرگ ایران، نمایندگی‌های فروش انواع کاغذهای سابلیمیشن مشغول به کار هستند. مراکز پخش کاغذ سابلیمیشن در تهران هم وجود دارد. در تهران مراکز بزرگ و معتبری هستند که بورس انواع کاغذ و ملزومات چاپ هستند.

در این مراکز پخش می‌توانید انواع کاغذهای سابلیمیشن را در اندازه‌ها و انواع گوناگون خریداری کنید. قیمت این کاغذ با توجه به شرکت و کشور سازنده و همچنین انواع و ابعاد آن‌ها، متغیر است. برای اطلاع از قیمت‌ها می‌توانید با مراکز پخش معتبر تماس بگیرید.

با سابلیمیشن می‌توانید هر طرحی که دوست دارید روی هر جسمی که دوست دارید، چاپ کنید؛ البته اگر توان تحمل دمایی تا دویست درجه را دارند!

در این مطلب دربارۀ تکنیک سابلیمیشن برای چاپ پارچه صحبت کردیم. انواع پارچه شال و روسری را می‌توان با کاغذهای سابلیمیشن مناسب، به طرح و نقشی که دوست داریم، در بیاوریم. برای اینکه طرح روی شال و روسری کیفیت و شفافیت خوبی داشته باشد، باید از مواد مرغوب استفاده شود.

کاغذ و جوهر سابلیمیشن، کوتینگ خوب کاغذ و… عواملی هستند که اگر از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار باشند، تأثیری عالی بر نتیجۀ چاپ سابلیمیشن ما خواهند داشت.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود. از خواندن نظرات و پیشنهادهای شما بسیار خرسند می‌شویم. لطفاً در قسمت نظرات ما را از دیدگاه‌های خود باخبر کنید.

درواقع کاغذهای سابلیمیشن یکی از انواع کاغذهای ترانسفر هستند.ترانسفرینگ یکی از انواع تکنیک‌های چاپ طرح بر روی اجسام است که شیوه‌های گوناگون و متریال متنوعی دارد. سابلیمیشن یکی از روش‌های ترانسفر طرح به شیوۀ حرارتی است. پس می‌توان گفت کاغذهای سابلیمیشن در چاپ، یکی از انواع کاغذهای ترانسفر حرارتی هستند.

پاسخ خیر است.سابلیمیشن یک شیوۀ مخصوص چاپ است که فرایندی پیچیده دارد. در این فرایند که دمای زیادی هم برای انتقال طرح استفاده می‌شود، کاغذ، جوهر و حتی جسم موردنظر باید درجۀ مقاومت بالایی داشته باشند تا فرایند سابلیمیشن به‌خوبی اجرا شود.

به همین خاطر کاغذ و جوهر سابلیمیشن از نوع مخصوصی است و نمی‌تواند جوهر غیرسابلیمیشن را منتقل کند.

پرمصرف‌ترین کاغذهای سابلیمیشن به ترتیب کاغذهای اروپایی، کاغذهای کره‌ای و در آخر کاغذهای چینی است.سابلیمیشن تکینک چاپ پارچه‌ای است که هرچه مواد مرغوب‌تری در آن استفاده شود، کیفیت نهایی بهتر خواهد بود. به همین دلیل بهترین و پرکاربردترین انواع کاغذهای سابلیمیشن کاغذهای اروپایی و کره‌ای است. کاغذهای چینی از کیفیت نسبتاً خوبی برخوردار هستند به این شرط که جنس تقلبی آن را استفاده نکنید.

ضخامت مناسب برای انواع کاغذ سابلیمیشن، فول کوتینگ بودن کاغذ، سرعت انتقال طرح از کاغذ به جسم موردنظر، خشک شدن سریع، میزان کم خم شدگی و لول شدگی در کاغذ، کیفیت ثبات و پایداری، کم بودن یا نبودن لکه و آلودگی روی کاغذ و کم‌ترین میزان چروک و چین‌خوردگی ازجمله مهم‌ترین نکاتی است که برای تشخیص کیفیت کاغذهای سابلیمیشن باید به آن‌ها توجه کنید.

ضخامت مناسب برای انواع کاغذ سابلیمیشن، فول کوتینگ بودن کاغذ، سرعت انتقال طرح از کاغذ به جسم موردنظر، خشک شدن سریع، میزان کم خم شدگی و لول شدگی در کاغذ، کیفیت ثبات و پایداری، کم بودن یا نبودن لکه و آلودگی روی کاغذ و کم‌ترین میزان چروک و چین‌خوردگی ازجمله مهم‌ترین نکاتی است که برای تشخیص کیفیت کاغذهای سابلیمیشن باید به آن‌ها توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط