چاپ شال و روسری

علت ایرادات چاپ شال و روسری چیست؟

Disadvantages-of-printing-scarves-and-shawls.01

چاپ شال و روسری با برند شخصی و همچنین چاپ روی تیشرت این روزها طرفدارهای خاص خود را دارد به عنوان یک شغل  هستند افرادی که دوست دارند با خرید تیشرت خام و چاپ روی آنها برند خود را بسازند، همانطور که میدانید یکی از انواع جدید شال ها و روسری ها، مدل های چاپی هستند. انواعی از شال ها و روسری ها هستند که چاپ به روی آن ها صورت می گیرد. لذا می ‌توانند تحت تاثیر دستگاه ها و جوهر های مختلف قرار گیرند و ظاهری زیبا به دست آورند. در زمان چاپ روی پارچه  طرح به روی شال و روسری ها، مشکلاتی به وجود می‌ آید که می توانیم آن را ایرادات چاپ شال و روسری بدانیم. برخی از این ایرادات را حتی میتوان در چاپ روی مخمل نیز شاهد بود.

مشکل چاپ روی روسری

 به طور کلی چاپ شدن طرح روی روسری و شال یا چاپ روی لباس می تواند به دو روش سنتی یا سابلیمیشن صورت گیرد . همانطور که از نام آن ها مشخص است. در روش سنتی تمامی مراحل به وسیله دست و توسط نیروی انسانی انجام شده و در روش مدرن چاپ توسط دستگاه ها با کمک نیروی انسانی صورت خواهد پذیرفت.

 اگرچه چاپ روی پارچه به شال و روسری ختم نمی شود اما چاپ شال و روسری از جمله رایج ترین کارها در صنعت چاپ روی پارچه می باشند. روش های مختلفی برای چاپ به روی روسری و شال وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به چاپ اسکرین، چاپ حرارتی، چاپ اسپری، چاپ دیجیتال و غیره اشاره نمود.

 قبل از اینکه به ایرادات چاپ شال و روسری بپردازیم می خواهیم از مزیت های چاپ روی شال و روسری بگوییم. از جمله مهم‌ترین مزیت‌ های این نوع چاپ می توان به ایجاد طرح دلخواه به روی شال و روسری و همچنین تنوع دادن به شال ها و روسری ها اشاره نمود. همچنین باید بدانید که نسبت به سایر روش های دیگر چاپ به روی شال و روسری دارای سرعت بیشتر و ماندگاری بالاتری می‌باشد. 

حتی هزینه آن نسبت به سایر روش ها نیز مقرون به صرفه تر است. با وجود تمام مزیت های بالا ایرادات چاپ شال و روسری می ‌توانند باعث می شوند که تولیدکنندگان دچار مشکل شوند که البته راه ها و روش هایی برای رفع ایرادات چاپ شال و روسری وجود دارد که در پایان مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

بررسی ایرادات شال و روسری

وجود لگه چاپی روی روسری

در بررسی کلی باید گفت که از جمله ایرادات چاپ شال و روسری می‌ توان به این مورد اشاره نمود: برخی از طرح هایی که به روی شال و روسری ها اجرا می شوند، بعد از چاپ به روی بافت پارچه ای کمرنگ تر از طرح اصلی خواهند شد. مسلماً پارچه های ارگانیک و غیر ارگانیک پوشش خاصی نداشته و بعد از جذب شدن جوهر به الیاف آن ها مسلماً طرح کمرنگ تر نسبت به طرح واقعی خواهد شد.

البته این مورد را نمی‌ توان جزء ایرادات چاپ شال و روسری دانست. چراکه طبیعت این کار به این صورت است و اگر تمایل دارید که رنگ ها پررنگ تر شود، باید از غلظت بیشتری استفاده نمود و رنگ ها را پررنگ تر کرد.

 یکی دیگر از ایرادات چاپ شال و روسری می توان به دقت و کیفیت آن اشاره نمود. به طور کلی تمامی تولیدکنندگان سعی می کنند با نهایت دقت به چاپ بر روی انواع شال و روسری بپردازند اما گاهی اوقات همه چیز آنقدر خوب پیش نرفته و ممکن است باعث شود که یک سری بی کیفیتی ها به روی شال و روسری به وجود آید. در ادامه بیشتر به ایرادات چاپ شال و روسری خواهیم پرداخت تا شما بیش از پیش با آن ها آشنا شوید.

 

نوار نوار شدن چاپ از جمله مهم ترین ایرادات چاپ شال و روسری

Disadvantages-of-printing-scarves-and-shawls04

حال می‌ خواهیم به صورت کلی به ایرادات چاپ شال و روسری بپردازیم. اولین معضلی که در این راستا وجود دارد نوار نوار شدن یا به عبارت دیگر کرکره ای شدن چاپ می باشد. اگر افرادی که در این زمینه فعالیت دارند با نوار نوار شدن یا به عبارت دیگر کرکره ای شدن چاپ مواجه شوند، باید بدانند که گرفتگی هد پرینتر می تواند از جمله مهمترین عوامل این مشکل و ایرادات باشد.

 به طور کلی باید بدانید که همه پرینترها با گذر زمان دچار خشک شدگی جوهر خواهند شد و این خشک شدگی موجب گرفتگی نازل های هد پرینتر می ‌شود. لذا با رفع این معضل می توانید مانع از راه راه شدن یا کرکره ای شدن چاپ خود شوید. برای مقابله با این مشکل نیز می ‌توانید از چندین راه حل استفاده کنید که از جمله مهم ترین آن ها استفاده از جوهر با کیفیت می باشد. همچنین باید مراقب هد و لاستیک های دور آن بود تا دچار مشکل نشوند.

 برای جلوگیری از خشک شدن آن نیز بعد از کار کردن دستگاه می توانید از مایع حلال رقیق شده با آب مقطر استفاده نموده که این ماده حلال است و می ‌تواند مانع از گرفتگی هد شود. تمیز کردن هد و لاستیک از جمله مهم ‌ترین عواملی هستند که می‌ توانند مانع از این مشکل شوند. همچنین بایستی دمای محیطی که در آن کار می کنید زیر ۲۷ درجه باشد که جوهر زود به زود خشک نشود.

 از موارد دیگری نیز که می توانند باعث شوند که هد ها دچار گرفتگی ‌شوند می‌توان به جوهر های فست درای اشاره نمود که بهتر است از این جوهر ها استفاده نکنید.

از دیگر ایرادات چاپ شال و روسری، دوتایی شدن تصویر یا به عبارت دیگر سایه انداختن آن می باشد. این مشکل نیز می تواند به علت کشسان بودن جنس شال یا روسری باشد، چرا که در زمان چاپ جنس باید بدون هیچ گونه جابه جایی قرار گرفته و جنس هایی که کشسان هستند، می ‌توانند جا به جا شده و این مسئله را به وجود آورند.

 

نخ کش شدن شال و روسری می تواند ایراد از چاپ باشد یا پارچه؟

نخی کشی

 نوع دیگر از ایرادات چاپ شال و روسری می توان به نخ کش شدن شال و روسری اشاره نمود. به طور کلی نخ کش شدن می تواند بر اثر عدم مراقبت لازم و کافی از شال و روسری به وجود ‌آید که ممکن است در حین تولید و حتی بعد از تولید اتفاق بیفتد. نخ کش شدن در زمان چاپ می تواند به علت آن باشد که این شال ها و روسری ها درون دستگاه های چاپ قرار گرفته و ممکن است دچار کشیده ‌شدن شوند و نخ کش شدن صورت گیرد.

لذا ممکن است در زمان چاپ، شما طرحی را برای چاپ روی شال و روسری در نظر می گیرید که آن طرح به صورت کامل چاپ نشده و یا کمرنگ تر باشد. به همین دلیل بخشی از قسمت های شال رنگ نگرفته و خالی باقی بماند. این مسئله می ‌تواند از مشکلات دستگاه چاپ و پرینتر باشد که تولیدکنندگان باید به رفع آن بپردازند.

 به طور کلی با ذکر تمامی توضیحاتی که در بالا ارائه شد می‌توانیم به این موضوع پی ببریم که عمده ایرادات چاپ شال و روسری مربوط به جنس شال و روسری و همچنین دستگاه های چاپ و پرینتر ها می باشد که اگر تولیدکنندگان به خوبی این دستگاه را تعمیر و نگهداری کنند و از جنس های مرغوب برای تولید شال و روسری استفاده نمایند، از بروز این مشکلات جلوگیری خواهد شد. همچنین یکی از راه حل های مهم برای سالم رسیدن شال و روسری به دست مشتری چک کردن کیفیت آن قبل از ارسال می باشد.

 به طور کلی هدف اصلی تمامی تولیدکنندگان این است که یک چاپ بی عیب و نقص داشته باشند اما گاهی اوقات بر اثر برخی از بی دقتی ها یا مشکلات دستگاه های چاپ یا جنس های نامرغوب، ممکن است که کیفیت لازم صورت نگیرد. لذا تولیدکنندگان قبل از ارسال و فروش می توانند به خوبی شال و روسری ها را چک کنند و اگر شال یا روسری دارای مشکل بود از ارسال آن اجتناب نمایند.

مهمترین مسئله در چاپ بی کیفیت، جنس پارچه و نوع دوخت آن است

Disadvantages-of-printing-scarves-and-shawls05

یکی از مهمترین مسئله هایی که باعث ایرادات چاپ شال و روسری می شود این است که جنس شال و روسری مناسب برای چاپ نیست. چرا که استفاده از جنس های مرغوب نیز می ‌تواند باعث افزایش کیفیت چاپ شده اما جنس های نامرغوب می توانند با خود مشکلاتی را به دنبال داشته باشند. علاوه بر مشکلاتی که در بالا به آن ها اشاره نمودیم.

 سایر مشکلات اعم از رطوبت زیاد نیز وجود دارد که مجدداً این مشکل مربوط به دستگاه چاپ می باشد. خشک شدن شال ها و روسری ها بعد از چاپ روی آن ها، وظیفه ی یک پرس حرارتی یا کلندر است که با دمای حدودا ۲۰۰ درجه به سرعت آن ها را خشک می‌کند اما گاهی اوقات رطوبت به اندازه کافی از بین نرفته و بعد از اینکه شال ها روی هم قرار می گیرند، ممکن است که رنگ ها پخش شده و کیفیت لازم چاپ وجود نداشته باشد.

 همچنین از سایر مشکلات می توانیم به خروجی نادرست رنگ ها، ایجاد خطوط ترانسفر بر روی شال و روسری، داشتن خط پس و داشتن سایه پرس تخت اشاره کنیم. همه این معضلات می ‌تواند باعث متضرر شدن تولیدکنندگان شود.

 به همین خاطر تولیدکنندگان ابتدا بایستی ایرادات چاپ شال و روسری را تشخیص داده و یکی یکی به رفع آن ها بپردازند، زیرا تعمیر و نگهداری درست دستگاه های چاپ اگرچه هزینه ‌بر است اما این هزینه به مراتب کمتر از ضرر های ثانویه خواهد بود. پس اولین گام در راستای ایجاد یک چاپ بی نقص و با کیفیت، درست کردن دستگاه چاپ و سپس در نظر گرفتن جنس های مرغوب برای شال و روسری می باشد.

از دیگر مسائلی که مانع از چاپ یک درست و با کیفیت می باشد، دوختن مناسب شال و روسری قبل از چاپ است که اگر این دوختن با ظرافت کافی صورت نگیرد، شال و روسری در حین چاپ دچار نخ کش شدگی می شوند. 

مسلماً نخ کش شدن شال و روسری می‌ تواند باعث ایجاد چاپ نامناسب شود. لذا دور دوزی شال و روسری ها نیز می توانند عامل موثری باشند که باعث شوند یک شال و روسری، یک چاپ بدون نقص و مناسب داشته باشند و مانع از ایجاد چاپ ناقص شوند. برخی از تولیدکنندگان این روزها علت اصلی ایرادات چاپ شال و روسری را جنس نامرغوب و نامناسب پارچه می ‌دانند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط