چاپ شال و روسری

بهترین نرم افزار طراحی لباس در سال 2024 را حدس بزنید!

بهترین نرم افزار برای طراحی لباس در سال 2024

طراحی مد و لباس همیشه برای افرادی که در حوزه چاپ روی پارچه کار می‌کنند، اهمیت زیاد و بنیادی داشته است. در گذشته‌ای نه‌چندان دور، همه طراحی‌ها با استفاده از دست انجام می‌شد. اما در سال 2024 با پیشرفت زیاد تکنولوژی، نرم افزارها تا حد زیادی جای کارهای دستی را گرفته‌اند تا جای که در برخی از موارد ابزارهای هوش مصنوعی در طراحی لباس وارد این میدان نبرد شده اند. در حال حاضر حتی برای چاپ زول و چاپ روی تی‌شرت هم از  نرم افزار استفاده می‌شود؛ با این حال نرم افزارهای طراحی لباس بسیار پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر هستند.

ما در این مقاله انواع بهترین نرم افزار طراحی لباس در سال 2024 را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید با استفاده از این  نرم افزارها، در صنعت مد، به‌روز، خلاق و پیشرو باشید.

بهترین نرم افزار برای طراحی لباس در سال 2024-02

نرم افزارهای طراحی لباس هم مانند  نرم افزارهای کار با عکس و فیلم، انواع مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها خیلی ساده هستند و کار با آن‌ها راحت است. در مقابل، برخی از انواع  نرم افزارهای طراحی لباس دارای پیچیدگی‌هایی هستند که تنها افرادی که در حوزه مد و طراحی تحصیل کرده‌اند، می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

چه افرادی می‌توانند با بهترین نرم افزار طراحی لباس کار کنند؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که برای استفاده از نرم افزار طراحی لباس باید در این حرفه متخصص باشند. درست است که داشتن دانش طراحی مد می‌تواند هنگام استفاده از نرم افزارهای طراحی لباس و مد بسیار مفید باشد، اما همیشه هم ضروری نیست. همان‌طور که گفتیم، بسیاری از برنامه‌های نرم افزاری طوری طراحی شده‌اند که کاربرپسند و ساده باشند. این  نرم افزارها می‌توانند به‌راحتی توسط افراد با سطوح مختلف تخصص در طراحی مد استفاده شوند.

علاوه‌بر این، برخی از ویژگی‌های پیشرفته در نرم افزار طراحی مد وجود دارد که ممکن است برای استفاده به دانش یا آموزش تخصصی بیشتری نیاز داشته باشد. برای مثال، کشیدن الگوهای پیچیده لباس یا انجام شبیه‌سازی‌های دقیق پارچه احتمالا نیاز به درک عمیق‌تری از مفاهیم طراحی و عملکردهای  نرم افزاری دارد.

اگر در این رشته متخصص نیستید، می‌توانید با خواندن این مقاله بهترین نرم افزار طراحی لباس را که با میزان دانش و مهارت شما سازگاری دارد، انتخاب کنید و از آن برای طراحی استفاده کنید. اگر هم یک طراح مد حرفه‌ای هستید، باز هم می‌توانید از میان  نرم افزارهای این مقاله، جذابترین نرم افزار طراحی لباس را براساس نیازهای خود پیدا کنید.

بهترین نرم افزار برای طراحی لباس در سال 2024-03

2D Fashion Flats و 3D garment design چه تفاوتی با هم دارند.

بهترین نرم افزار برای طراحی لباس در سال 2024

در طراحی مد، « 2D Fashion Flats» به طراحی دوبعدی یک لباس گفته می‌شود. این طراحی اطلاعات دقیقی مانند ظاهر، تناسبات، درزها، دوخت و سایر جزئیات را در خود دارد. 2D Fashion Flats را می‌توان با استفاده از  نرم افزار و یا به‌شکل دستی طراحی کرد و از آن برای کشیدن الگو، دوخت، آماده‌سازی پارچه و… استفاده نمود.

از طرف دیگر 3D garment design به فرآیند طراحی سه‌بعدی دیجیتالی لباس با استفاده از نرم افزارهای تخصصی اشاره دارد. برخلاف طراحی دوبعدی که مسطح است، طراحی سه‌‌بعدی به طراحان اجازه می‌دهد تا لباس‌ها را در یک محیط سه‌بعدیِ شبیه‌سازی‌شده، تجسم و طراحی کنند. طراحان می‌توانند لایه‌های مختلف پارچه‌، تناسب بخش‌های مختلف لباس و جزئیات استایل را در فضای مجازی بررسی کرده و پیش‌نمایش واقعی‌تری از لباس نهایی ارائه دهند.

 3D garment design می‌تواند فرآیند طراحی را آسان کند، ارتباط بین طراحان و تولیدکنندگان را بهتر کرده و نیاز به نمونه‌های اولیه فیزیکی را کاهش دهد. در چند سال اخیر، انواع بهترین نرم افزار طراحی لباس، بیشتر بر طراحی سه‌بعدی تمرکز دارند.

علاوه‌بر این، برخی از ویژگی‌های پیشرفته در نرم افزار طراحی مد وجود دارد که ممکن است برای استفاده به دانش یا آموزش تخصصی بیشتری نیاز داشته باشد. برای مثال، کشیدن الگوهای پیچیده لباس یا انجام شبیه‌سازی‌های دقیق پارچه احتمالا نیاز به درک عمیق‌تری از مفاهیم طراحی و عملکردهای  نرم افزاری دارد.

لیست بهترین نرم افزار طراحی لباس در سال 2024

اگر قصد دارید  برای خود یک نرم افزار جالب انتخاب کنید، نگاهی به لیست زیر و ویژگی‌های هر  نرم افزار بیندازید تا بتوانید نرم افزار مناسب خود را پیدا کنید.

DIGITAL FASHION PRO VX 2024 FASHION DESIGN SOFTWARE

این نرم افزار یکی از انواع نرم افزار طراحی لباس محسوب می‌شود و امکانات حرفه‌ای را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. شامل صدها پارچه دیجیتال و چاپ پارچه است و از آن می‌توان برای طراحی لباس مردانه، لباس زنانه، لباس بچه‌گانه، لباس نوزاد، کیف دستی، کفش و لوازم جانبی استفاده کرد.

یادگیری این  نرم افزار ساده بوده و به‌همین دلیل برای افراد مبتدی مناسب است. همچنین خود  نرم افزار آموزش‌هایی را برای تازه‌کارها ارائه می‌دهد. DIGITAL FASHION PRO VX 2024 FASHION DESIGN SOFTWARE شامل هزاران الگوی لباس 2 بعدی و قابل تنظیم به‌همراه ژست مدل‌های مختلف است که می‌توان برای تولید طرح‌های سه‌بعدی از آن‌ها استفاده کرد.

ADOBE ILLUSTRATOR

این نرم افزار یک ویرایش‌گر گرافیک برداری عمومی است که علاوه‌بر طراحی لباس برای ایجاد آثار هنری دیجیتال، طرح‌های نساجی و طرح‌های پوشاک هم استفاده می‌شود؛ شامل شامل الگوها و مدل‌های پوشاک نیست، برای استفاده نیاز به اینترنت دارد و همه چیز را باید از ابتدا در آن طراحی کرد.

با توجه به این توضیحات، این نرم افزار برای افراد مبتدی مناسب نیست.

COREL DRAW

این نرم افزار ویرایش‌گر گرافیک برداری عمومی است و برای ایجاد آثار هنری و منسوجات استفاده می‌شود. COREL DRAW هم مانند نرم افزار قبلی یک برنامه حرفه‌ای است که همه‌چیز از ابتدا در آن ساخته می‌شود و به‌همین دلیل برای افراد مبتدی مناسب نیست.

OPTITEX

این نرم افزار به‌طور اختصاصی برای طراحی دوبعدی و سه‌بعدی لباس استفاده می‌شود و می‌توان آن را با Adobe Illustrator ادغام کرد. دارای الگوها و مدل‌های پوشاک است که استفاده از آن را برای افراد غیر متخصص آسان می‌کند. OPTITEX از نرم افزارهای ایده‌آل برای طراحی لباس محسوب می‌شود و به طراحان اجازه می‌دهد تا شبیه‌سازی‌های دقیق سه‌بعدی ایجاد کنند. دوخت‌و‌دوز مجازی را انجام داده و پارچه را طراحی کنند.

BROWZWEAR

Browzwear یک نرم افزار طراحی لباس سه‌بعدی است که تعدادی محدود مدل و الگو نیز دارد. این نرم افزار به طراحان اجازه می‌دهد تا نمونه‌های اولیه دیجیتال را شبیه به لباس واقعی طراحی کنند و حتی حرکات لباس را برای ارزیابی دقیق تناسب، شبیه‌سازی نمایند.

CLO 3D

CLO 3D یک نرم افزار طراحی لباس سه‌بعدی است. این برنامه کامپیوتری، به طراحان کمک می‌کند تا مدل‌های لباس سه‌بعدی پویا ایجاد کنند، الگوها را سفارشی کرده و حرکت پارچه را شبیه‌سازی کنند. با استفاده از این نرم افزار نیاز به تهیه نمونه فیزیکی کاهش می‌یابد.

اگرچه  CLO 3D دارای الگوهای لباس نیست، اما می‌تواند از اسکن سه‌بعدی بدن استفاده کرده و در وب سایت‌ای مجازی‌سازی ادغام شود.

C-DESIGN

به‌عنوان  نرم افزار طراحی لباس، C-DESIGN به طراحی مد و مدیریت چرخه عمر محصول (PLM) کمک می‌کند. این نرم افزار باAdobe Illustrator و Corel Draw ادغام می‌شود و دارای الگوهای مختلفی از پوشاک است که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان پایه اولیه برای طراحی استفاده کرد. C-DESIGN برای استفاده به اینترنت نیاز دارد.

TUKA3D

TUKA3D یک نرم افزار سه‌بعدی طراحی لباس است که با ابزارهای حرفه‌ای الگوسازی و درجه‌بندی TUKATECH ادغام می‌شود. این برنامه به طراحان کمک می‌کند تا الگوهای اولیه مجازی ایجاد کنند و همه ویژگی‌های لباس را قبل از دوخت پیاده‌سازی نمایند. TUKATECH شبیه‌سازی کامل حرکت را انجام می‌دهد، دارای الگوها و مدل‌های نمونه است و به امکاناتی مانند شبیه‌سازی پارچه نیز مجهز است.

LECTRA KALEDO

بهترین نرم افزار برای طراحی لباس در سال 2024-04

Lectra Kaledo مجموعه‌ای از ابزارهای  نرم افزار طراحی مد است که به طراحان اجازه می‌دهد که با هم روی یک مدل کار کنند و طرح‌ها، الگوها و رنگ‌ها را تغییر دهند. این نرم افزار ماژول‌هایی برای طراحی لباس، طراحی پارچه و پیش‌بینی روند تولید دارد که می‌تواند کمک زیادی به تیم تولید کند. Lectra Kaledo یکی دیگر از انواع  نرم افزار طراحی لباس محسوب می‌شود که به‌ حرفه‌ای‌ها کمک می‌کند کار تیمی انجام دهند.

TELESTIA CREATOR

Telestia Creator یک بسته  نرم افزاری طراحی لباس است که شامل الگوسازی، گریدینگ و draping tools است. این نرم افزار یک برنامه فوق‌العاده و جامع برای طراحی، الگوسازی و سفارشی‌سازی پوشاک محسوب می‌شود که می‌تواند برای طراحان حرفه‌ای بسیار مناسب باشد. Telestia Creator تعداد معدودی الگو و مدل لباس برای استفاده دارد.

PATTERNSMITH

PatternSmith یک نرم افزار الگوسازی است که در صنعت پوشاک استفاده می‌شود. این ابزار برای دیجیتالی‌کردن الگوها، درجه‌بندی اندازه‌ها و ایجاد marker layoutsکاربرد دارد و به ساده‌سازی فرآیند ساخت الگو و بهینه‌سازی استفاده از پارچه کمک می‌کند.

PatternSmith می‌تواند عکس‌ها را دبجیتالی کند و روش‌هایی را برای برش مناسب ارائه دهد.

MARVELOUS DESIGNER

Marvelous Designer یکی از انواع  نرم افزار طراحی لباس در طراحی و شبیه‌سازی سه‌بعدی محسوب می‌شود. این برنامه به طراحان امکان می‌دهد تا از لباس یک شبیه‌سازی واقعی ایجاد کنند، ویژگی‌های پارچه را تنظیم کرده و حرکت لباس را شبیه‌سازی نمایند. Marvelous Designer در اصل در صنایع CG، انیمیشن و بازی استفاده می‌شود؛ اما می‌توان از آن برای ایجاد الگوهای سه‌بعدی هم استفاده کرد. این نرم افزار دارای آواتارهایی برای الگوها و مدل‌های پوشاک است.

BONTEX STYLEOFFICE

Bontex StyleOffice یک مجموعه نرم افزار طراحی مد است که شامل ابزارهای CAD، الگوسازی و ویژگی‌های مدیریت داده‌های محصول می‌شود. این برنامه، راه‌حل‌هایی برای طراحی لباس، کشیدن الگو و همکاری افراد تیم با هم ارائه می‌دهد. Bontex StyleOffice علاوه‌بر طراحی لباس، برای طراحی پارچه هم استفاده می‌شود. از جمله برنامه‌های برداری و شطرنجی است و امکان طراحی الگو و درجه‌بندی را ارائه می‌دهد. این نرم افزار همچنین دارای الگوی‌های پارچه و لباس از قبل طراحی‌شده و قابل تغییر است.

TAILORNOVA

TailorNova یک پلتفرم طراحی مد مبتنی بر ابر است که ابزارهایی را برای طراحی، ساخت الگو و مدیریت تولید ارائه می‌کند. این ابزارها به طراحان اجازه می‌دهند تا طرح‌های دیجیتالی ایجاد کنند، الگو بکشند و با اعضای تیم به‌صورت آنلاین همکاری کنند. TailorNova یکی از انواع بهترین نرم افزار طراحی لباس محسوب می‌شود و امکان طراحی دوبعدی و سه‌بعدی را فراهم می‌سازد. این  نرم افزار نیز الگوهای از پیش ساخته شده دارد.

بهترین نرم افزار طراحی لباس کدام یک از موارد فوق است؟

 هر‌کدام از برنامه‌های ذکر‌شده در این مقاله می‌توانند در شرایط خاص، یک نرم افزار طراحی لباس ایده آل محسوب شوند. برای مثال، برخی از این  نرم افزارها برای طراحانی که کارگروهی می‌کنند مناسب هستند؛ درحالی‌که برخی دیگر برای طراحانی که دسترسی به اینترنت ندارند، بهترین محسوب می‌شوند. همچنین  نرم افزارهای ساده برای افراد غیرحرفه‌ای بهترین هستند؛ اما برای حرفه‌ای‌ها مناسب محسوب نمی‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط