چاپ شال و روسری

جوهر سابلیمیشن و اصلیترین کاربرد آن درصنعت چاپ پارچه

جوهر سابلیمیشن

پرینتر سابلیمیشن یک فناوری چاپ دیجیتال است که در مواردی مانند چاپ روی مخمل، چاپ پارچه، چاپ روی تیشرت ، چاپ روی لباس  ،لیوان و … مورد استفاده قرار می‌گیرد و به شما امکان می‌دهد تا هدایایی مطابق سلیقه‌ی خود را به‌روشی بسیار آسان بسازید. چاپ سابلیمشن شامل انتقال یک تصویر با‌کیفیت روی یک سطح (مانند چاپ روسری، تی‌شرت، لیوان، قاب عکس، کیف و …) و ایجاد یک آیتم منحصر‌به‌فرد است.

برای انتقال طرح چاپ شده به سطح شخصی‌سازی شده، از گرما استفاده می‌شود که تنها با استفاده از پرس حرارتی امکان‌پذیر است. به‌عبارتی در فرآیند سابلیمیشن برای تبدیل جوهر جامد به گاز، گرما به‌کار می‌رود. سپس این گاز به سطح ماده‌ای که روی آن چاپ می‌شود نفوذ می‌کند. با سرد شدن، گاز به حالت جامد برمی‌گردد و تصویر روی سطح مشاهده می‌شود. بسیاری از افراد با خرید تیشرت خام مواد دار تلاش می کنند تا طرح دلخواه خود را بر روی آن قرار دهند. 

با توجه به این‌که در حال حاضر استفاده از جوهر ساپلیمیشن برای مقاصد مختلف بسیار افزایش یافته است، در این مقاله به بررسی تفاوت این نوع جوهر با جوهر معمولی، انواع و قیمت جوهر سابلیمیشن می‌پردازیم.

جوهر سابلیمیشن

جوهر سابلیمیشن نوع خاصی از جوهر است که در فرآیند چاپ سابلیمیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند امکان انتقال تصاویر و طرح‌های دیگر را بر روی انواع مختلف مواد از جمله پارچه، فلز، شیشه و سرامیک فراهم می‌آورد.

ویژگی‌های جوهر سابلیمیشن

از آن‌جایی که فرآیند چاپ سابلیمیشن متفاوت است، باید جوهر آن نیز ویژگی‌هایی داشته باشد که آن را از جوهر معمولی متمایز می‌سازد. از جمله‌ی این خصوصیات عبارتند از:

جوهر سابلیمیشن

 

 • با توجه به این‌که حرارت در روند این نوع چاپ بالاست، این جوهر نباید نسبت به افزایش دما حساس باشد. هر گونه تغییر رنگی که در نتیجه‌ی حرارت ایجاد شود، می‌تواند منجر به اختلال در این نوع از چاپ شود.
 • هر نوع جوهر باید سلامت هد پرینتر یا پلاتر را تضمین کند. از آن‌جایی که قیمت هد بسیار زیاد است، استفاده از جوهر‌های بی‌کیفیت می‌تواند موجب آسیب به این بخش و تحمیل هزینه‌های بسیار برای تعمیر یا جایگزینی شود.
 • چگالی نیز از جمله موارد مهم است. اگر چگالی جوهر زیاد باشد، هد پرینتر یا پلاتر دچار اختلال می‌شود و در صورتی‌که چگالی آن کم باشد، بعد از این‌که عمل چاپ انجام شد، به‌دلیل حرکت جوهر، طرح نهایی به‌هم خواهد ریخت.
 • میزان ناخالصی در جوهر بسیار اهمیت دارد. اگر این میزان زیاد باشد، علاوه بر این‌که موجب کاهش کیفیت چاپ می‌شود، به دستگاه پرینتر یا پلاتر هم آسیب می‌زند و موجب انسداد در قسمت هد آن می‌شود. برای بررسی میزان خلوص می‌توانید یک طرح مشکی را چاپ و مورد ارزیابی قرار دهید.
 • از آن‌جایی که در چاپ سابلیمیشن تغییر فاز از جامد به بخار اتفاق می‌افتد، نباید در خلال روند، تبدیل به مایع صورت بگیرد. به‌عبارتی در این نوع چاپ جوهر باید مستقیم از حالت جامد به بخار تبدیل شود.
 • جوهر با کیفیت باید بدون بو یا کم بو باشد. مخصوصاً اگر در محیط کار شما چندین دستگاه وجود داشته باشد، بوی حاصل از جوهر می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و به سلامتی شما هم آسیب برساند.
 • در هنگام انتقال طرح از کاغذ سابلیمیشن به سطح مورد نظر، هیچ گونه تغییری نباید در طرح صورت پذیرد.
 • از مهم‌ترین ویژگی‌های یک جوهر باکیفیت درصد نمک موجود در آن است. از آن‌جایی‌که وظیفه‌ی نمک در داخل جوهر، بهبود در عمل تبدیل جامد به بخار و انتقال رنگ است، مقدار مناسب آن باعث تفیکیک جزئیات تصویر چاپ شده می‌شود. اما در صورتی‌که میزان آن بیش‌تر از حد مجاز باشد، هد پرینتر یا پلاتر آسیب خواهد دید.
 • یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب جوهر دقت کنید این است که هر جوهری برای هر پرینتر یا پلاتری مناسب نیست. برخی از جوهر‌ها ممکن است در هد پرینتر یا پلاتر شما اختلال ایجاد کنند بنابراین قبل از خرید حتماً باید سازگاری جوهر با پرینتر یا پلاتر خود را مورد بررسی قرار دهید.
 • جوهری کیفیت مناسب را داراست که در برابر شستشو و سایر شرایط نامساعد مثل اشعه‌ی فرابنفش مقاوم باشد. هر چه کیفیت جوهر بالاتر در نظر گرفته شود، در هنگام شستشو و به‌مرور زمان، تغییرات کمتری در آن ایجاد می‌شود. به‌همین دلیل در هنگام خرید روسری و خرید شال، رنگ‌ده نبودن پارچه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • یکی دیگر از مواردی که حتماً باید به آن توجه کنید سرعت خشک شدن جوهر است. اگر سرعت خشک شدن جوهر بیش‌تر از حد باشد، در هد دستگاه اختلال ایجاد می‌شود و در صورتی‌که سرعت آن کمتر از حد معمول باشد، روی کاغذ حرکت می‌کند و طرح نهایی را به‌هم می‌ریزد.
 • جوهر مرغوب قابلیت چسبندگی مناسبی به سطوح (پارچه، لیوان و …) دارد. به‌عبارتی میزان انتقال یک جوهر باکیفیت باید 90 درصد و بالاتر باشد.
 • از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک جوهر با کیفیت باید داشته باشد این است که ذرات موجود در آن باید اندازه‌ی مناسبی داشته باشند. اهمیت این موضوع به این دلیل است که بزرگ بودن ذرات ممکن است موجب اختلال در هد پرینتر یا پلاتر و کاهش کیفیت تصویر شوند. اگر می‌خواهید اندازه‌ی ذرات را بررسی کنید کافی است مقداری از جوهر را روی یک کاغذ گلاسه ریخته و با استفاده از لبه‌ی شیشه آن را پخش نمایید. در صورتی‌که بتوانید ذرات را با ذره‌بین ببینید، بهتر است از خرید جوهر صرف نظر کنید.
 • و به‌عنوان آخرین ویژگی، قیمت این جوهر تصعیدپذیر هم بسیار حائز اهمیت است. زیرا قیمتی که شما به‌عنوان یک چاپگر برای مشتریان در نظر می‌گیرید باید عادلانه و منصفانه باشد. در صورتی‌که قیمت تمام شده‌ی جوهر زیاد باشد، شما نیز مجبور خواهید بود که قیمت محصول چاپ شده را افزایش دهید. این کار موجب کاهش تعداد مشتریان شما خواهد شد. پس در هنگام خرید جوهر سابلیمیشن حتماً به قیمت توجه کنید.

 

تفاوت جوهر سابلیمیشن با جوهر معمولی

جوهر چاپ سابلیمیشن با جوهر معمولی متفاوت است زیرا جوهر معمولی از حالت جامد به حالت گازی تبدیل شده و به محیط منتقل می‌شود، در حالی‌که جوهر چاپ حرارتی از رنگ پراکنده سابلیمیشن و یک حامل (شامل آب (حلال جوهر سابلیمیشن یا روغن) و برخی مواد افزودنی شیمیایی) تشکیل شده است.

جوهر تصعید پذیر سابلیمیشن دارای گروه‌های آب‌گریز و قطبی است، بنابراین میل بسیار زیادی به الیاف مصنوعی و پلاستیک‌ها دارد و رنگ آن بسیار زنده است. علاوه بر این، این جوهر پرکاربرد می‌تواند به فیبر و پلاستیک نیز گسترش یابد، بنابراین زمانی‌که این جوهر به لایه‌ها منتقل می‌شود، ثبات رنگ بسیار خوبی خواهد داشت. هم‌چنین در‌حالی‌که کروماتوگرافی کامل است، رنگ آن واضح، قدرت و ثبات رنگ و شستشو به بیش از 5/4 می‌رسد. این جوهر غیر سمی است و برای محیط زیست خطری ندارد.

جوهر چاپ باید فرآیند کنترل کیفیت سختگیرانه‌ای را هم در تولید و هم در محصول نهایی طی کند. در واقع در این نوع جوهر عملیات کنترل چاپ انجام می‌گیرد و در چاپ مداوم روی کاغذ سابلیمیشن نباید خطوط شکستی وجود داشته باشد.

بنابراین اگر بخواهیم این نوع چاپ را با روش چاپ سنتی مقایسه کنیم، نتیجه‌ی نهایی حاصل از سابلیمیشن زیباتر است. از طرفی این نوع چاپ می‌تواند طرح اصلی را بهتر از روش سنتی بازگرداند و همچنین رنگ را با کیفیت بیشتری روی هر سطحی به نمایش درآورد. مهم‌ترین تفاوت هم این است که چاپ سابلیمیشن، از زمین سبز ما بسیار محافظت می‌کند.

موارد استفاده از جوهر سابلیمیشن

از جمله کاربردهای این جوهر پرکاربرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارچه‌های پلی‌استری وقتی با جوهر‌های سابلیمیشن چاپ می‌شوند به پارچه‌های بسیار عالی تبدیل خواهند شد. این پارچه‌های چاپ شده با این روش به‌دلیل این‌که قابل شستشو و بادوام هستند، در تولید فرش، پرچم، بادبان، یا لباس ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.  

لیوان، جاکلیدی، آهن‌ربا و بسیاری موارد دیگر را نیز می‌توان با چاپ سابلیمیشن تزئین کرد. حتی پس از شستشوی مداوم، این نوع از جوهر‌ها بر روی اقلام قابل مشاهده هستند.

مزایای جوهر سابلیمیشن

یکی از مزایای این جوهر این است که چاپ حاصل از آن، درخشان و بادوام است. رنگ‌ها در برابر محو شدن نیز مقاوم هستند و ماندگاری طولانی‌تری دارند. مزیت دیگر استفاده از جوهر چاپ این است که به شما امکان چاپ بر روی انواع سطوح مختلف را می‌دهد. این تطبیق پذیری این جوهر را به یک انتخاب محبوب برای بسیاری از مشاغل و افراد تبدیل می‌کند.

انواع جوهر سابلیمیشن

از جمله کاربردهای این جوهر پرکاربرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سابلیمیشن کوتد (Sublimation-Coated)

در این نوع از کاغذ رول سابلیمیشن ترانسفر برای چاپ تصاویر و طرح‌ها روی پارچه استفاده می‌شود. این جوهر روی کاغذ منتقل می‌شود و سپس کاغذ روی پارچه قرار می‌گیرد. در نهایت جوهر چاپ حرارتی روی پارچه منتقل و تصویر روی پارچه چاپ می‌شود.

سابلیمیشن نساجی (Sublimation Textile)

جوهر نساجی سابلیمیشن برای چاپ طرح‌ها و تصاویر روی لباس و سایر منسوجات استفاده می‌شود. جوهرهای سابلیمیشن روی منسوجات منتقل می‌شوند و سپس منسوجات روی لباس قرار می‌گیرند. در نهایت جوهرهای سابلیمیشن روی لباس منتقل می‌شوند و تصویر روی لباس چاپ می‌شود.

سابلیمیشن سطوح سخت (Sublimation Hard Surface)

این نوع از جوهر‌ها برای چاپ طرح‌ها و تصاویر بر روی سطوح سخت مانند لیوان، کاشی و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش، جوهر روی سطح سخت منتقل می‌شود و سپس سطح روی جسم قرار می‌گیرد. در نهایت جوهر منتقل و تصویر روی جسم چاپ می‌شود.

کدام مارک جوهر سابلیمیشن بهتر است؟

در حال حاضر دو نوع از جوهر چاپ حرارتی در کشور موجود است. اولین نوع بر پایه‌ی روغن است که به سالونت مشهور می‌باشد. در نوع دوم جوهر بر پایه‌ی آب است.

اگر بخواهیم به‌طور مختصر تفاوت این دو مدل را بیان کنیم جوهر بر پایه‌ی روغن موجب چروک شدن کاغذ سابلیمیشن نمی‌شود و بیشتر با پلاتر‌های جوهرافشان سازگاری دارد. این درحالی‌است که جوهر بر پایه‌ی آب سازگاری کمی با پلاترهای جوهرافشان و سازگاری بیشتری با پرینتر‌های جوهرافشان دارند و با توجه به این‌که آب ممکن است به‌وسیله‌ی کاغذ جذب شود، نتیجه‌ی نهایی ممکن است کمی چروک باشد.

به‌طور کلی جوهر چاپ توسط کارخانه‌های معتبر و با کیفیتی در سراسر جهان تولید می‌شود و نمی‌توان به‌طور مشخص بهترین مارک جوهر سابلیمیشین را معرفی کرد. در ادامه به بررسی برخی از مارک‌هایی که این روز‌ها در بازار کشور عرضه می‌شوند، خواهیم پرداخت.

جوهر سابلیمیشن اپسون

جوهر سابلیمیشن

جوهر سابلیمیشن اپسون از بهترین جوهر سابلیمیشن‌های سالونت است. این جوهر برای استفاده در پرینتر‌ها و پلاتر‌های اپسون تولید شده و با کیفیت بالا، قیمت مناسب و در 4 رنگ (آبی فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و مشکی) ارائه می‌شود.

جوهر سابلیمیشن inktec

جوهر سابلیمیشن

جوهر سابلیمیشن inktec ساخت کره‌ی جنوبی، از نوع سالونت و مناسب برای چاپ حرارتی است که برای پرینتر‌های جوهرافشان (اپسون) و پلاتر‌هد‌های DX4 و DX5 مناسب و در برابر خش و مواد شیمیایی مقاوم است. این جوهر در ست‌های 4 و 6 رنگی (آبی فیروزه‌ای، مشکی، سرخابی، آبی فیروزه‌ای روشن، زرد و سرخابی روشن) ارائه می‌شود و برای چاپ طرح روی پوشاک، لیوان و بشقاب بسیار مناسب است.

جوهر سابلیمیشن wox

جوهر سابلیمیشن WOX ساخت کشور چین است و نسبت به قیمت، کیفیت مناسبی دارد. اما متاسفانه نمی‌توان این مدل را در لیست بهترین‌ها معرفی کرد زیرا در برخی از پرینتر‌ یا پلاتر‌هایی که هد حساسی دارند، گرفتگی مشاهده می‌شود. بنابراین در هنگام خرید و فروش سابلیمیشن، حتماً باید به نوع پرینتر یا پلاتر خود دقت کنید. اگر پرینتر سایز A4 اپسون دارید، جوهر سابلیمیشن وکس در بازه‌ی قیمتی خود، برای شما مناسب است. این جوهر در 6 رنگ (آبی فیروزه‌ای، مشکی، سرخابی، آبی فیروزه‌ای روشن، زرد و سرخابی روشن) و با حجم 100 میلی‌لیتر ارائه می‌شود.

آیا جوهر سابلیمیشن سفید وجود دارد؟

اگرچه جوهر‌های ساپلیمیشن نیمه شفاف هستند، اما جوهر سابلیمیشن سفید وجود خارجی ندارد. در حقیقت جوهر‌ها با هم ترکیب می‌شوند و رنگ مد نظر را تولید می‌کنند. در قسمت‌هایی که رنگ سفید را مشاهده می‌کنید در حقیقت فضای خالی در نظر گرفته می‌شود و در آن نقاط عمل چاپ انجام نشده است.

سخن آخر

اگر علاقه‌مند به استفاده از این جوهر پرکاربرد برای پروژه‌های چاپی خود هستید، حتماً باید قبل از خرید جوهر سابلیمیشن با یک چاپگر حرفه‌ای که در این نوع از چاپ تخصص دارد، مشورت کنید. این کار موجب می‌شود که در مورد بهترین نوع جوهر، سطوح مورد استفاده و قیمت جوهر چاپ سابلیمیشن، اطلاعات جامعی به‌دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط